Šiame straipsnyje:
Kokius trekingo batus pasirinkti? Vadovas pradedantiesiems
Trekingas – tai žygis sudėtingu reljefu, todėl avalynė neturi būti pasirenkama atsitiktinai, ji turi užtikrinti stabilumą ir patogumą. Šiame straipsnyje rasite patarimų, kokius trekingo batus pasirinkti, kad galėtumėte mėgautis ilgais žygiais kalnuose – net sudėtingiausiomis sąlygomis.
Geri trekingo batai turi apsaugoti Jūsų kojas ne tik nuo permainingų oro sąlygų, bet ir nuo traumų. Kokie žygio batai tiks labiausiai?
Kaip pasirinkti tinkamus trekingo batus?
Jei dar tik pradedate savo nuotykius su žygiais, turite prisiminti vieną paprastą taisyklę: nesirinkite trekingo batų dydžio pagal kasdienių batų dydį. Kaip pasirinkti trekingo batų dydį? Jie turėtų būti šiek tiek laisvesni – pirmiausia dėl to, kad dažniausiai yra avimi su storesne kojine, antra – dėl ilgalaikio fizinio krūvio pėdos patinsta. Per ankšta avalynė – tai paskutinis dalykas, kurį norėtumėte avėti ilgo žygio sudėtingomis sąlygomis metu.
Pirkdami trekingo batus, būtinai atkreipkite dėmesį į vidpadžio ilgį. Jis turi būti 1-1,5 cm ilgesnis už Jūsų pėdos ilgį.
Jus gali sudominti>>>Kokius batus pasirinkti vasaros žygiams?
Žygio batai vasaros ir žiemos žygiams į kalnus
Medžiagą, iš kurios pagaminta avalynė, rinkitės atsižvelgiant į tai, kokiu metų laiku batus avėsite. Šiltais mėnesiais ir vietovėms, kur oras yra nuspėjamas, rinkitės odinius trekingo batus. Jie užtikrina gerą laidumą orui ir apsaugo nuo pernelyg didelio prakaitavimo. Jų privalumas tas, kad jie yra patvarūs (ypač pagaminti iš natūralios odos) ir lengvai valomi. Tačiau avėdami juos, venkite net sekliausių upelių ar šaltinių – odiniai batai nėra atsparūs vandeniui.
Rudenį ir žiemą, esant permainingam ir lietingam orui, būtinai aukitės trekingo batus su membrana. Tai dengiantis batviršį vandeniui atsparus sluoksnis, kuris neleidžia vandeniui prasiskverbti į bato vidų, o kartu užtikrina gerą ventiliaciją bei išgarina batuose susikaupusią drėgmę į išorę. Rinkdamiesi membraninius batus, nepamirškite tinkamai jų prižiūrėti.
Trekingo batai – aukšti ar žemi?
Tarp įvairių trekingo batų modelių rasite tiek žemų – su neuždengta kulkšnimi, tiek aukštų – dengiančių šią kojos dalį. Avalynę rinkitės pagal maršruto, kurį ketinate įveikti, sudėtingumą. Aukšti žygio batai ne tik yra šiltesni, bet ir užtikrina didesnį kulkšnies stabilumą. Todėl jie būtini žygiuojant nelygiais (su stačiais pakilimais ir nusileidimais), šlapiais arba apsnigtais paviršiais, ant kurių lengva paslysti. Lygesnėms, saugesnėms trasoms rinkitės žemus trekingo batus. Be to, tai geresnis pasirinkimas žygiams vasarą.
Kaip varstyti trekingo batus?
Nors tai gali atrodyti nereikšminga, tačiau trekingo batų varstymas turi reikšmės ne tik Jūsų komfortui, bet ir saugumui – ne tik dėl to, kad už laisvai užrišto batų raištelio galima lengvai užkliūti. Dauguma batų virš kulkšnies turi metalinius kabliukus batraiščiams perverti. Jie turi būti gerai įtempti, kad stabilizuotų kulkšnį ir padėtų išvengti traumų. Trekingo batų batraiščių įtempimo lygį reguliuokite pagal trasos sudėtingumą:
- jei kopiate į kalną, labiau įtempkite batraiščius apatinėje bato dalyje;
- leisdamiesi žemyn, suveržkite ir viršutinę dalį – tokiu būdu užtikrinsite daugiau stabilumo.
Ar žinojote, kad…?
Žygiuojant stačiais paviršiais, geriausia autis suvarstomus batus, kurių batraiščiai prasideda ties pirštais – tokiu būdu užtikrinsite stabilumą visai pėdai. Žygio batai spaudžia kojų pirštus? Praleiskite žemiausią kilpų porą ir pradėkite rišti batraiščius nuo antrosios kilpos.
Dabar jau žinote, kaip pasirinkti trekingo batų dydį, aukštį, medžiagą ir kaip juos susivarstyti. Belieka išsirinkti tinkamą modelį ir suplanuoti žygį! Svetainėje eavalyne.lt rasite šimtus trekingo batų modelių, kuriuos avėdami patogiai ir saugiai įveiksite kiekvieną trasą. Negalite apsispręsti dėl konkretaus modelio arba abejojate dėl dydžio? Internetinėje parduotuvėje eavalyne.lt turite net 30 dienų grąžinimo garantiją.
Originalus straipsnis buvo išverstas ir pritaikytas eavalyne.lt tinklaraščio reikmėms.