Natūrali oda ar dirbtinė – kurią pasirinkti?

2 min.

Natūrali oda tai populiariausia medžiaga, iš kurios gaminami batai, rankinės ir aksesuarai. Žmonės ją renkasi dėl didelio patvarumo ir išskirtinės išvaizdos. Tačiau rinkoje daugėja batų ir aksesuarų, pagamintų iš dirbtinės odos. Kuo skiriasi natūrali oda nuo dirbtinės ir kurią iš jų pasirinkti?

Nors iš pirmo žvilgsnio šios dvi medžiagos atrodo vienodos, jos labai skiriasi.

Natūrali ir dirbtinė oda – kaip jos gaminamos?

Pirmoji yra gyvūninės kilmės medžiaga. Avalynei ar rankinėms gaminti paprastai naudojama karvės oda. Ši žaliava pereina kelis gamybos procesus: valymo, rauginimo, apdorojimo ir konservavimo. Būtent nuo jų priklauso, kokio kvapo ir tekstūros bus galutinis produktas.

Augant sąmoningumui gyvūnų teisių ir etikos klausimais, rinkoje atsirado dirbtinė oda. Jos gamyba neturi nieko bendro su gyvūnų kančiomis, nes dirbtinė oda yra gaminama iš poliesterio, kuris padengiamas polivinilchloridu.

Natūrali ir dirbtinė oda – kainų skirtumas sintetinės medžiagos naudai

Nors natūralios odos batus ir aksesuarus daugelis žmonių vertina dėl jų išskirtinės tekstūros ir nepavaldžios laikui išvaizdos, reikia pripažinti vieną dalyką – jų kainos gali būti labai didelės. Todėl iš dirbtinės odos pagamintus aksesuarus renkasi ne tik tie, kuriems rūpi gyvūnų gerovė. Jie yra žymiai pigesni už iš natūralių medžiagų pagamintus atitikmenis.

Dar vienas dirbtinės odos privalumas yra tas, kad iš jos pagamintus gaminius daug lengviau dekoruoti nei pagamintus iš natūralios odos, todėl jų galima rasti įvairių spalvų ir raštų.

Patvarumas – taškas natūraliai odai

Kokie yra iš natūralios odos pagamintų batų, rankinių ir pirštinių privalumai? Visų pirma, jų ilgaamžiškumas – iš šios medžiagos pagaminti daiktai gali tarnauti Jums ne vienerius metus. Tai lemia ne tik žaliavos apdirbimo būdas, bet ir jos pačios savybės – lyginant su sintetiniais analogais, ji yra atsparesnė nusidėvėjimui bei įtrūkimams. Taigi, jei svarstote, kuri oda – natūrali ar dirbtinė – bus ilgalaikė investicija, atsakymas – pirmoji. Visa tai dėl to, kad gyvūninės kilmės medžiaga yra storesnė ir tvirtesnė, o tai turi įtakos jos ilgaamžiškumui.

Kurią iš šių medžiagų lengviau valyti?

Kiekvieną medžiagą – tiek natūralią, tiek sintetinę – reikia tinkamai prižiūrėti, kad iš jos pagamintais gaminiais galima būtų džiaugtis daugelį metų. Dirbtinę odą valyti labai lengva, tereikia reguliariai valyti ją minkšta drėgna šluoste. Be to, iš dirbtinės odos pagamintų batų nereikia poliruoti, o tai yra būtina prižiūrint iš natūralios odos pagamintus batus.

Jus gali sudominti: Kaip išvalyti odinius batus? Patikrinti būdai >>>

Eksperto patarimas

Nepriklausomai nuo to, kurią odą pasirinksite, abiem atvejais batus reikia impregnuoti, kad susidarytų vandeniui atsparus sluoksnis.

Kita vertus, natūrali oda yra daug lankstesnė medžiaga, kuri prisitaiko prie pėdos formos, todėl padeda išvengti nutrynimų ir nuospaudų, be to, ji nesukelia alergijos, kaip gali nutikti su sintetinėmis medžiagomis. Būtina paminėti, kad iš natūralių medžiagų pagaminti batai geriau praleidžia orą, todėl kojos neprakaituoja.

Kaip atskirti natūralią odą nuo dirbtinės?

Gerai pagaminti batai ar aksesuarai iš aukštos kokybės dirbtinės odos gali būti beveik identiški pagamintiems iš „tikros“ odos. Kaip atskirti natūralią odą nuo dirbtinės? Pirmasis informacijos šaltinis yra etiketė, kurioje gamintojas privalo pateikti informaciją apie produkto sudėtį. Taip pat atkreipkite dėmesį į paties aksesuaro ar bato tekstūrą. Iš natūralios odos pagamintuose dirbiniuose griovelių išsidėstymas bus netaisyklingas, o ant dirbtinės odos pastebėsite pasikartojančius raštus.

Rudi vyriški batai

Atskirti natūralias ir sintetines medžiagas padės ir kiti pojūčiai: lytėjimas ir net… uoslė. Kaip atpažinti natūralią odą? Palieskite ją! Ji storesnė ir standesnė nei dirbtinė oda, kurios tekstūra gana slidi. Natūrali oda taip pat turi specifinį, su niekuo nesupainiojamą kvapą, o sintetinė oda jo neturi arba (jei medžiaga prastos kokybės) kvepia guma.

Ką pasirinkti?

Tik nuo Jūsų poreikių priklauso, kurią odą geriau rinktis – natūralią ar dirbtinę. Jei norite turėti platų pasirinkimą, produktą, kurio gamyba nesukėlė kančios gyvūnams ir Jums svarbi yra kaina, rinkitės modelius, pagamintus iš dirbtinės odos. Kita vertus, jei Jums svarbiau ilgaamžiškumas ir patogumas, rinktinės dirbinius, pagamintus iš gyvūninės kilmės medžiagų.

Originalus straipsnis buvo išverstas ir pritaikytas eavalyne.lt tinklaraščio reikmėms.
Rekomenduojame:
Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir...gaukite 10 Eur pirmam apsipirkimui*
Tikrinti internetinėje parduotuvėje
žygio batai, converse, puma kedai, batai internetu, korteliu deklas, ecco batai vaikams, aldo, kuprines